Palgaparunite ülekuldamine ja kodanikupalk kui ravimeetod
ID
600
Palgaparunite ülekuldamine ja kodanikupalk kui ravimeetod

Jälle kõnelevad lahkumishüvitised kodanikupalga idee kasuks! Sel aastal pidime tõdema, et “Aab saab, aga igaüks ei saa”, aga kui kehtib kodanikupalk, siis seda saab igaüks ja ka Aab saab. Hiljem ei andnud rahu mõte, et äkki oleks Laine Randjärv täna Eesti Kontserdi direktor, kui…

Ja pole kahte ilma kolmandata. Keset advendiaega tõusis kui välk selgest taevast tähelepanu keskmesse Haridus- ja Teadusministeerium, eriti aga kantsler. Võib-olla poleks muidu midagi erilist juhtunudki, kuid samal ajal, kui ministeeriumi ametnikud nägid jõulupreemiat nagu oma kõrvu, sai Tea Varrak jõuluooteks 8200 eurot. Džinn pääses pudelist valla. Pahameeletorm. Minister kaitses kantslerit, kuid viimane otsustas siiski ameti maha panna. Avalikkus ootab huviga uudiseid järgmisest rahasüstist, mis peab tagama, et senine kantsler nälga ei sureks, kui järgmist töökohta otsib.

Sellisel lahkumishüvitiste maksmise taval on üks suur ja kõigile tuttav probleem. Nimelt toetatakse sel moel vaid väljavalituid. Just nagu poleks avalikkusele tundmatul meditsiiniõel, kojamehel või riigiametnikul mingit probleemi uue töökoha leidmisega kohemaid pärast vanast kohast lahkumist.  Kui see pole töötute ebavõrdne kohtlemine, siis kuidas seda nimetada?

“Palgaparunid,” ütles Facebookis advokaat Ilmar-Eerik Aavakivi. Tabav.

pohisissetulek_palgaparuntpohisissetulek_lahkumishyvitispohisissetulek_tookiusamine

Kasutaja Jaanus Nurmoja foto.Kodanikupalga peamine eeldatav mõju on vaesumishirmu kadumine, mitte kõigi võrdseks tegemine. Kõiki ei saagi võrdseks teha, sest osadel inimestel on töökoht või ettevõte. Kodanikupalk on päästevesti rollis, ei lase inimese sissetulekuid allapoole kriitilist piiri kukkuda. See julgustab inimesi vahetama töökohta või koguni tegevusala, kuna pole riski kõigest ilma jääda. Kodanikupalga kehtides oleksid ilmselt HTM tublid ametnikud lahkunud juba hoopis varem ning mine tea, ehk oleks ka kantsleriprobleem praeguseks juba unustatud.

Kuid siiski on üks seltskond, keda kodanikupalk tõesti võrdseks muudab. Need on töötud. Muidugi ei juhtu see nõiaväel, aga ometi kaotab see igasuguse õigustuse nn lahkumishüvitise maksmiseks. Mis mõte on anda inimesele päästevesti, kui see juba on tal seljas?

Loomulikult on see kõik vaid murdosa põhjustest, miks peaksime rääkima kodanikupalgast ning selle teostatavust ja mõju uurima. Kui palju on uuringualgatusel allkirju, seda näete siinsamas veebilehel parempoolse veeru ülemises servas. Kui te pole veel nende hulgas, siis saage nüüd üheks neist!

Muide – kui lõpetada raha raiskamine palgaparunite peale, siis see on juba üks kodanikupalga rahastamise allikatest. Sümboolne küll, aga seevastu tähenduslik.